Şanzıman Tamiri

Şanzıman Tamiri

Şanzıman Nedir?
Şanzıman araç içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır. Araç içerisinde bulunarak, motordan aldığı gücü, tekerleklere iletmektedir. Fakat bu güç direkt olarak iletilmemektedir. Aynı zamanda, aracın geri vitese alındığında geri gitmesini, ileriye takıldığında ileriye gitmesini, hızın sabit bir şekilde kalmasını ve yüksek hıza çıkıldığında yakıt tasarrufunu sağlamaktadır. Şanzıman çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Manuel Şanzıman
  • Yarı Otomatik Şanzıman
  • Otomatik Şanzıman şeklindedir.

Toyota Şanzıman Tamiri
Manuel şanzıman sökümü çok uğraşlı ve zor bir iştir. Öncelikle aracın aküsü ve akü tablası sökülür. Hava filtresi haznesi bağlantıları da sökülür. Vites kutusundan çıkan ve şanzımana bağlanan vites halatları sökülür. Marş motoru da sökülüp yerinden çıkarılır. şanzımanın üzerindeki çevre civataları sökülüp çıkarılır. Sonra araç kaldırılır. Önce aks bağlantıları sökülüp akslar çıkarılır. Alt motor bağlantıları da sökülüp şanzıman alt taraftan boşa çıkarılır. Daha sonra şanzıman düşmesin diye üstte kalan tek bağlantısından ayırabilmek için tekrar yere indirilir. Düşmesin diye altından destek koyulur ve üstteki bağlantısından da ayırıldıktan sonra tekrar kaldırılır yavaşça motora zarar vermeden sökülüp alınır. Gerekli değişim, temizlik veya tamirat yapıldıktan sonra şanzıman önce motorun yanında bulunan ve çıkarıldığı kısma geri oturtulur. Sökme süreci en sondan başlanarak motorla ve şasiyle olan bütün bağlantıları tek tek yerine takılır ve bağlantıları yapılır.

Toyotacı Murat olarak Toyota şanzıman tamiri konusunda edindiğimiz tecrübeler ve bilgiler sayesinde Kahramanmaraş’ta aracınız için problemsiz ve çözüm garantili şanzıman tamiri yapmakta iddialıyız. İletişim sayfasından iletişim bilgilerimize veya servis adresimize ulaşarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Whatsapp Destek

Murat Ahraz

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?