Sente Ayarı

Sente Ayarı

Sente Ayarı Nedir?
Sıkıştırma zamanının sonunda, piston üst ölü noktaya çıktığında, hem emme supabının hem de egzoz supabının kapalı olduğu duruma sente denir. Motoru senteye getirmek, birinci piston üst ölü noktadayken, emme ve egzoz supaplarının kapalı olduğu konumu bulmak demektir. Piston bir çevrimde iki kez üst ölü noktaya çıkar, birisi sıkıştırma sonunda, diğeri egzoz zamanının sonunda. Sente durumu sıkıştırma zamanının sonundaki durumdur ve tüm supaplar kapalıdır. Egzoz zamanının sonunda ise piston üst ölü noktaya çıkarken egzoz supabı açıktır.

Araç Neden Sente Atlar?
Motorda çok ciddi bir görev üstlenen sente ayarı durduk yere herhangi bir sebepten dolayı bozulan bir şey değildir. Sente ayarı genelde araçlarda triger kayışı değişimlerinde yapılmakta olup bu sebeple çoğu zaman değişim yapan ustanın yanlış ayar yapmasından kaynaklı bir durum olmaktadır. Eğer aracınız içi sente ayarı yaptırmak istiyorsanız Toyotacı Murat olarak Kahramanmaraş içerisinde sente ayarı yapmaktayız.

Sente Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

  • Aracın maksimum hızı eskiye oranla ciddi anlamda düşüş gösterecektir. Örneğin ; önceden en fazla 180 km/hız yaparken sente atlamışsa en fazla 130 km/hız yaparsınız.
  • Aracınızın motoru güçsüzleşecektir ve oldukça hissedilir bir çekiş düşüklüğü olacaktır.
  • Pistonların çalışma zamanlaması doğru olmadığından aracınızın yakıt tüketimi hissedilir düzeyde artış gösterecektir.
  • Sente kaçmasının en büyük arıza belirtisi motor oldukça gürültülü olarak çalışır ve bu gürültü içeriden bile duyulmaktadır.
  • Araçta devirlenmelerde ciddi bozukluklar yaşanır şöyle ki araç bazen çok normal olur bazen devir yükselmez yani araç düzensiz olur.
  • Sente ayarı subaplara direkt etki ettiği için motorda tekleme şikayetleri her zaman görülür.
  • Özellikle rölantide olmak üzere stop etme sorunları boy gösterir.

Toyotacı Murat olarak sente ayarı konusunda edindiğimiz tecrübeler ve bilgiler sayesinde Kahramanmaraş’ta aracınız için problemsiz ve çözüm garantili sente ayarını yapmakta iddialıyız. İletişim sayfasından iletişim bilgilerimize veya servis adresimizeulaşarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Whatsapp Destek

Murat Ahraz

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?